Koreografiler

(Topluluk tarafından yaratılmış ve sahnelenen performanslar)

• KÖÇEKÇE
Sayın Prof Kutlu Payaslı’nın isteği ve önerisi ile, kendisinin derlediği Köçekçe formundaki Klasik Türk Sanat Müziği eserleri ile Anadolu Kadın Halk Dansları figürleri ile Dr. Bahar Özkan tarafından koerografisi yapılan “Köçekçe” ilk kez 1999 yılında TRT Ankara Radyosunun kuruluşunun 70. Yılı konserinde canlı yayında sahnelenmiştir. Halen repertuvarda bulnmaktadır ve yurtdışında ve içindeki birçok gösteride özellikle sahnelenmesi istenen topluluğumuza özgü koreografilerden biridir.

• KURTULUŞ SAVAŞI ANLATIMLI DANS KOREOGRAFİSİ
“Kurtuluş Savaşı” temalı 10 dklık koreografi ,Cumhuriyetin 75. Yılı nedeniyle 1998 yılında TRT tarafından yaratılıp sahnelenmesi önerilmiş ,Dr. Bahar Özkan ve topluluk Sanat yönetmeni Öğr. Gör. Murat Özkan tarafından sahneye konulmuş ve müzikleri konusunda da yine TRT studyolarından yardım görülmüş özgün Koreografi,19 Mayıs’da Samsundan yapılan canlı yayında ilk kez sahnelenmiştir., Aynı yıl Türkmenistan Aşkabat Büyükelçiliğinin özel daveti ile 29 Ekim Cumhuriyet resepsiyonunda sahnelenmek üzere Dışişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilmiştir.

• ATATÜRK’ÜN GENÇLERİ KOREOGRAFİK HALK DANSLARI GÖSTERİSİ
Koreografisi ile üç kez Dünya Birinciliği kazandıran “Atatürk’ün Çocukları / Gençleri” temalı , “Kurtuluş Savaşı” koreografisinin daha geliştirilmiş ve 7 yöremizin Halk danslarını da içeren 20 dakikalık bir proje olarak sunulmaktadır.

• KIBRIS HALK DANSLARI… (ÖZGÜN DERLEME)
Topluluk 2009 yılından beri Kıbrıs Türk Halk Oyunları’nı da repertuarına katmıştır.K.K.T.C Güzelyurt Sanat Derneği Başkanı Ayhan Bıçaklı tarafından dans eğitmenliği yapılan ekibin sahne düzenlemesi Dr. Bahar Özkan Murat Özkan ve Ayhan Bıçaklı tarafından yapılmıştır. 2010 yılından beri de Kıbrıs Büyükelçiliğinin Ankara’da yapılan birçok etkinliğinde büyük bir mutlulukla görev almaktadır. Topluluğumuz, halen ülkemizde Kıbrıs Türk Halk danslarını derleyip, repertuvarına katıp başarıyla sergileyen ilk ve tek gurup olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşamaktadır.

• RİTİM VE DANS GÖSTERİSİ
Ritim ve dans gösterileri esasen topluluk kurucuları tarafından 1992-93 yıllarında CSO sanatçıları Dinçer-Soner Özer kardeşler ile yapılan vurmalı çalgılar ve dans gösterileri ile ilk kez sahnelenmiştir.Bu fikir geliştirilmiş ve topluluk repertuvarına katılmıştır. Topluluk dansçısı iken ritm çalışmaları konusunda kendisini eğiten ve Kütür Bakanlığı Devlet Türk Sanat Müziği Korosu dahil birçok koroda çalışmalarını da sürdüren topluluk eğitmeni Murat Günaydın ile çocuklar küçük yaşta ritim derslerine başlamaktadırlar. Ritm çalabilen ve dans edebilen çocuklarla oluşturulan “Ritm Gösterisi”içerisinde Karadeniz halk dansları, Roman dansları gibi gösteriler de eklenerek festivallerin en beğenilen gösterilerinden biri ortaya çıkmıştır. Hem geleneksel vurmalı çalıgılarımızı çalabilen hem de halk danslarımı en iyi şekilde sergileyebilen olağanüstü bir gurup yetişmektedir.

Öğr. Gör. Murat Özkan’ın önerisi ve desteği ile eğitmen Murat Günaydın üniversitemizde “Tımbıka Ritm Topluluğu”nu kurmuştur. Topluluk ve Çocuk Halk Dansları Topluluğu birçok gösteri de ve bazı yurtdışı festivallerde beraber sahne alarak son derece beğenilen gösterilereimza atmaktadır.

• ROMAN DANSLARI
Topluluk eğitmeni Ateş (Abdullah) Ateş tarafından sahnelenen Roman dansları da Türkiye kültürel mozağinde bulunan , müzik ritmi ve dansları ile sahne performansı olarak çok beğenilen  koreografilerimizden biridir.Eğlenceli yapısı ve sahnelenme estetiği açısından birçok başka guruplarda serilenen benzer Roman gösterilerinden daha çok beğenilmektedir.Yurt dışında festivallerin en beğenilen gösterilerinden biridir.