CIOFF Başarı Ödülleri

CIOFF “EN İYİ ÇOCUK GRUBU BAŞARI ÖDÜLÜ” -2016

24 Eylül 2016 tarihinde, Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu, katıldığı CIOFF festivallerinden aldığı puanlar doğrultusunda, ülkemizi yurt dışında temsil eden “En İyi Çocuk Gurubu” olarak seçilmiş ve İstanbul Ataköy Yunus Emre Kongre Merkezinde yapılan törenle CIOFF Türkiye En İyi Çocuk Grubu Başarı Ödülü almıştır.

1970 yılında kurulan ve UNESCO’nun çalışma ortağı olan CIOFF (Uluslararası Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Konseyi), 120 üye ülkesi ve 350’ye yakın uluslararası festivaliyle dünyanın en büyük kültür kuruluşudur. Dünyanın her bölgesinden ülkelerin kültürlerinin tanıtılmasına ve ülke dostluklarının gelişmesine yardımcı olan CIOFF, en prestijli uluslararası kuruluşlardan biri olarak kabul edilmektedir.

CIOFF Türkiye 2016 yılında ilk defa, ülkemizin ve kültürümüzün tanıtımında büyük rol oynayan gruplarımıza ve festivallerimize, CIOFF Türkiye’de görev almış kişiler anısına 1.CIOFF Türkiye Hizmet ve Başarı Ödülleri’ni İstanbul Yunus Emre Kongre Merkezinde düzenlediği geceyle dağıtmış ve “En’ler” belirlenmiştir. Bu ödüller, CIOFF festivallerine katılan grupların, festival komiteleri ve diğer ülke grupları tarafından puanlanarak değerlendirilmeleriyle belirlenmiştir.

Grubumuz katıldığı festivallerde festival komitelerinden, organizatörlerden ve diğer grup direktörlerinden en çok puanı toplayan Türk grubu olmayı başarmış ve “en beğenilen grup” olarak CIOFF Türkiye’ye rapor edilmiştir. Özellikle, 2015 yılında 35 gün süren Yilan-Tayvan Uluslararası Çocuk Festivalindeki başarılarımızdan ötürü grubumuz “En İyi Çocuk Grubu” Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür. Ödül ve başarı beratı, grubumuz Teknik ve Sanat Yönetmeni H.Ü. Seçmeli Dersler Öğr. Gör. Murat Özkan’a CIOFF Türkiye Başkanı Savaş Tuğsavul ve CIOFF Türkiye Genel Sekreteri Muammer Arslan tarafından verilmiştir.

Düzenlenen gecede En İyi Çocuk Grubu Başarı Ödülü “Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu”na verilirken, Türk Halk Oyunlarına Hizmet Ödülü “Fikret Değerli”ye, Türk Kültürüne Hizmet Ödülü “Folklor Kurumu”na, Türk ve Dünya Kültürüne Hizmet Ödülü Pendik Belediyesi”ne, En İyi Çocuk Festivali Başarı Ödülü “Gökcan Koleji”ne, En İyi Festival Başarı Ödülü “Büyükçekmece Belediyesi”ne, En İyi Yetişkin Grup Başarı Ödülü “Pendik Halk Dansları Topluluğu”na verilmiştir.

Tören sırasında topluluğumuz 35 dansçısı ile ritm gösterisi ve Karadeniz yöresi halk dansları ile izleyenleri büyülemiştir. Sunuculuğunu Göksenin İleri’nin yaptığı törende Topluluk Teknik ve Sanat yönetmeni H.Ü. Seçmeli Dersler Öğrt. Gör. Murat Özkan’a ödül ve başarı beratı CIOFF Türkiye Başkanı Savaş Tuğsavul ve CIOFF Türkiye Genel Sekreteri Muammer Arslan tarafından verilmiştir. Ödül törenine Paraguay, Meksika , Kırgızistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti CIOFF başkanları da konuk olarak katılmışlardır.

CIOFF “EN İYİ ÇOCUK GRUBU VE EN İYİ YETİŞKİN GRUBU ÖDÜLLERİ” -2018

İlk olarak 2016 yılında “En İyi Çocuk Grubu Başarı” ödülüne kazanan topluluğumuz, 2018 yılında CIOFF Türkiye Komitesi tarafından, ülkemizi yurt dışında temsil eden “En başarılı Çocuk Gurubu” ve “En başarılı Büyük Gurubu” olarak ödüllendirilmiştir.

Topluluğumuz 2017 yılında POLONYA-Nowy Sacz’da katıldığı Uluslararası çocuk festivalinde, festival komitesi, festivale katılan CIOFF delegeleri ve diğer CIOFF üyesi guruplar tarafından puanlanmış, ve bu puanlar doğrultusunda CIOFF Türkiye Seçici Kurulu tarafından ikinci kez EN İYİ ÇOCUK GURUBU BAŞARI ÖDÜLÜ’ne, ve 2017 yılında POLONYA-Lublin’de katıldığı Uluslararası Halk Dansları Festivalindeki başarısından ötürü de EN İYİ YETİŞKİN GURUBU BAŞARI ÖDÜLÜ’ne layık görülmüştür.