Biz Kimiz

KURULUŞ AMAÇ VE ÖZGEÇMİŞ

“Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu” 1996 yılında, Dr. Bahar Özkan ve Öğr. Gör. Murat Özkan tarafından sunulan dilekçenin dönemin H.Ü. Rektörü Sayın Prof. Dr. Süleyman Sağlam ve Rektör Yrd. Sayın Prof. Dr. Nihat Bozcuk tarafından kabul görmesi ile ülkemizin zengin kültürel yapısının en önemli yapıtaşlarından biri olan geleneksel halk danslarımızın nesilden nesille geçmesini sağlamak, uluslararası çocuk ve gençlik folklor festivallerinde halk danslarımızı çağdaş sahne sanatları kurallarına uyarak sergilemek, ülkemizi ve kültürümüzü en iyi şekilde tanıtmak amacıyla kurulmuştur.

Topluluğa öğrenci alımı, her iki yılda bir dokuz – on yaş grubu öğrencilere uygulanan sınavla gerçekleşmektedir. Sınav iki aşamalı olup, çocukların ses ezgi duyuşu, ritim duygusu ve fiziksel durumu değerlendirilmektedir. Yaş gruplarına göre çalışmalar sürdürülmekte ve kıdemli öğrencilerimiz topluluğun gençlik grubunu ve eğitici kadrosunu oluşturmaktadır.

Topluluk, 2013 yılında Hacettepe Eğitim Araştırma ve Hizmet Vakfına bağlanmıştır.

Ülkemizdeki üniversitelerden uzun yıllardır sadece topluluğumuzda öğrencilere ritim duygusu, müzik ve estetik dans adımları ile halk oyunlarımız öğretilirken, yörelerimizin örf ve adetleri de anlatılmaktadır. Öğrenciler, belli bir sosyal çevre içerisinde yaşama ve paylaşma duygusu aşılanmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Halk Dansları Topluluğu, 2003 yılından beri UNESCO’ya bağlı bulunan CIOFF(Uluslararası Folklor ve Geleneksel Sanatlar Festivalleri Organizasyonu Konseyi) tarafından düzenlenen ve her yıl birçok ülkenin folklor sanatlarını tanıtma fırsatı bulabildikleri, yüzlerce katılımcısı olan ve ülkelerin kendi kültürlerini sergileyebildikleri uluslararası büyük saygınlığı olan festivallere katılmaktadır. CIOFF festivallerinde dünyanın çeşitli ülkelerinden yapılan başvurular ön jüri tarafından değerlendirilmekte ve topluluğumuz yapılan elemelerde festivallere katılmaya hak kazanmaktadır. Festival formatına göre katılacak guruplar ülkelerinin halk danslarını özünü kaybettirmeden çağdaş sahne sanatları kurallarına göre hazırlayıp canlı müzisyenleri eşliğinde sunmaktadırlar. Ayrıca festival süresince ülke tanıtımı yapılabilecek birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Topluluk, 30 ayrı ülkede 84 kez ülkemizi başarıyla temsil etmiştir. Bu festivallerden 22si CIOFF festivalidir. Festivallerin büyük çoğunluğuna topluluğumuzun velilerinin katkılarıyla ve kendi imkanlarımızla katınılmaktadır. Topluluğumuzun T.C.Dışişleri Bakanlığı, TİKA ve Yunus Emre Vakfı gibi kurumların özel görevlendirmeleri ile de katıldığı yurtdışı tanıtım etkinlikleri olmuştur. Moldova-Gagavuzya, Danimarka-Odesse , Umman-Muskat, Romanya-Macaristan İncil Yılı nedeniyle yapılan “Dinler Arası Hoşgörü”temalı Dans Tiyatrosu, Hollanda-Belçika Dünya Çocuk Festivali ve Filipinler’de düzenlenen “DanceXchange 2018” topluluğumuzun görevlendirildiği etkinliklerden bazılarıdır.

Topluluğumuz kuruluşundan beri hemen hemen her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ülkemizi temsil eden guruplardan biri olmuştur. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Büyükelçiliklerimiz tarafından özel olarak davet edilen topluluğumuz Finlandiya-Helsinki, Hindistan –Yeni Delhi, Türkmenistan-Aşkabat, KKTC-Lefkoşa’da 29 Ekim özel gösterileri yapmıştır. Amerika- New York’da düzenlenen Türk Günü yürüyüşü ve Washington DC Türk Festivali de Türk-Amerikan Federasyonu tarafından davet edildiğimiz etkinliklerdir. Washington DC Türk Festivaline Türkiyeden katılması uygun görülen 3 topluluktan biri seçildiğimiz ve 3 yılda bir bu festivale davet edileceğimiz ayrıca bildirilmiş, topluluğumuz 2018 yılında ikinci defa Washington DC Türk Festivali’ne katılmıştır.

Topluluğumuz katıldığı festivallerde tanıştığı bazı özel gurupları Ankara’da kendi imkanları ile en iyi şekilde ağırlamış, ve ülkemizin ve kültürümüzün tanıtımına bir de misafirperverliğimizi eklemiştir. Tayvan-Aborjin Halk Dansları Topluluğu, Belarus Alliance Dans Topluluğu, Macaristan Keschkemet Kültür Derneği, Hollanda Dünya Çocuk Festivali kapsamında yer alan Çocuk Dans ve Müzik toplulukları, Lefkoşa-Otantik Halk Dansları Topluluğu, Kıbrıs-Güzelyurt Sanat Derneği topluluğumuz tarafından ağırlanmışlar ve üniveritemizde ,Ankara’da çok başarılı gösteriler sunmuşlardır. Ayrıca her yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden bir veya iki kez ilkokul öğrenci gurupları kültürel dostluk çerçevesinde topluluğumuz ailelerinin katkıları ile konuk edilmektedir. Kıbrıs ile kurulan bu dostluk ağı 20 yıldır kesintisiz sürmektedir.

Birçok CIOFF festivali organizasyon komitesi, CIOFF kuralları gereği, bir kez çağrılan grubu festivaline tekrar çağırmazken halkın beğenisi nedeniyle topluluğumuz, Finlandiya Hollo Martta CIOFF Festivaline 4 kez, Uzak doğunun en büyük festivali olan Tayvan Ilan CIOFF Çocuk Festivaline 4 kez , Makedonya-Üsküp’de düzenlenen “Oro Bez Granici” Çocuk Festivaline 6 kez, Belarus – Bobruisk “Venok Drujby” Uluslararası Festivaline ise 5 kez katılmıştır.

Topluluğumuzun amacı ülkemizi ve üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmektir. Topluluk halen Hacettepe Üniversitesi Beytepe Gün Hastanesinde görevli Dr. Bahar Özkan sorumluluğunda, Teknik ve Sanat Yönetmeni Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Seçmeli Dersler Öğr. Gör. Murat Özkan, eğiticisi Nalan Dizdar, eğiticisi Ateş Ateş ve 1996 yılından bu yana çalışmalarına devam eden genç guruptan yetişen genç eğiticileri Murat Günaydın ve Ali Özkan ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Topluluğa 2016 yılında katılan kursiyer gurubu, minikler gurubu, yıldız ve gençlik gurubu ile Hacettepe Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğunun halen çalışan 160 öğrencisi bulunmaktadır.